A minap landolt a postaládámban a lenti levél.
Tisztelt Hallgatók!
Az egyetem vezetése évek óta erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy megoldjuk a tananyagellátás problémáját. Tudjuk, hogy az illegális tankönyvmásolás lehetetlen helyzetbe hozta a tankönyvkiadást. A javaslatok között felmerült a tankönyvbe ragasztott feladatlap alkalmazása, a „nyitott könyv” vizsga, az e-tankönyv kötelező biztosítása, a tankönyvvásárlási támogatás visszaállítása és más megoldások alkalmazása is. Az elmúlt két évben javaslatok sorát dolgoztuk ki és egyeztettük a Hallgatói Önkormányzattal, de még nem jutottunk egyetértésre. Az erőfeszítéseket folytatjuk, a problémát meg akarjuk oldani. Az egyetem vezetése nem támogatja a „feladatlapok” kötelező használatát a vizsgákon, mert ezt nem tartjuk jó megoldásnak. A Rektor Úr távollétében, Őt helyettesítve tájékoztatom Önöket, hogy nem zárható ki a vizsgákról, beszámolókról azok a hallgatók, akik nem rendelkeznek ilyen feladatlappal.
Budapest, 2009-10-09.
Üdvözlettel:
Kerekes Sándor
Tudományos és oktatási rektorhelyettes
Nem kaptam eddig semmilyen fülest, félhivatalos levelet sem semmi ilyesmiről. Nézek, mint borjú az új kapura. (gondolom valakik azt terjesztették, hogy ez lesz az új módi, erre a válasz ez)
Nem teljesen világos előttem, mit takar a "feladatlapok kötelező használata a vizsgákon". A könyvekbe beleragasztanának egy papírt, és azt kellene vizsgákon használni, vagy mint igazolást leadni? Ha UV-zom? Háromszor? Ha otthon felejtem?
Elhiszem, hogy bajban van a tankönyvkiadás. De az biztos, hogy az oktatás-egyenlőre-még nem fizetős, és nem kötelezhetnek semmilyen kiadásra, csak mert tanulok (kivéve ugye apróságokat).
Magánvélemény, de főleg, mivel közgazdásznak tanulunk, elég jól tudjuk mérlegelni a hasznossági mutatókat. Egy 'életemben egyszer találkozok vele' blokktárgy, de akár kötelező se ér meg nekem annyit, hogy megvegyem alsóhangon 5-6e Ft-ért a könyvet, hogyha egyszer tanulom, és soha többet nem fogok foglalkozni a témával.
Kikölcsönzöm könyvtárból, vagy eselteg megveszem használtan. (Vagy mivel sok tanár a saját könyvét olvassa fel előadás címszóval, ezt lejegyzetelem, és ebből vizsgázok, felesleges még kikölcsönözni is)
Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a környezet védelme is fontos így 2009-ben a diákok számára, harmad-negyed annyi anyagfelhasználással jár, ha egy könyvet több diák forgat.
Nem tagadom, volt, hogy lefénymásoltam könyvből részeket. De hogyha a könyvet kétoldalasra fénymásolom, fele annyi papír kell hozzá, fele olyan vastag lesz, és fele akkora helyet foglal a táskámban. Inkább arról kellene szót ejteni szerintem, hogy egyes könyvekben miért van alul -felül -oldalt 5 centis margó. Szeretem megvenni a félig üres papírt,nem? (lásd számvitel)
Azt is hozzátenném, hogy igen nehéz egyetem mellett részmunkaidőben dolgozni is (úgy, hogy érdemben tanulni is tudjon az ember), ebből fizetni kell az albérletet, enni is kell néha, bérletet, (+uv díj, +nemtelj.kredit díj...), sokan anyagilag se tudják megengedni maguknak azt, hogy minden félévben a 6-7 tantárgyhoz előirányhoztt 10 könyvet megvegyék (összesen cirka 50.000 Ft legalább lenne/félév), főleg, hogy utána mit kezd a könyvvel? (min. 10könyvX10félév=100 takargatni való, soha ki nem nyitom könyv).
Nem másolnád a diákok illegálisan a könyveket, hogy ha nem az lenne, hogy fénymásolásnál 5ft/oldalból kijön a diák (+spirálozás), a tankönyv meg a boltban 10 ft/oldalra jön ki. E tekintetben gondolom a tankönyv szerzői, kiadója a haszonból nem enged, a diákok meg tapasztalataim szerint 7ft/oldal fölé nem mennek(és akkor még nem is számolom a kétoldalasra fénymásolást. Senki se szeret üres papírt cipelni)
Nyilván, itt két érdek ütközik. Az egyik fél minél több könyvet akar eladni, a másik fél minél olcsóbban akarja megúszni a dolgot. Én abban reménykedem, hogy nem fogják ránk kényszeríteni a könyvek megvételét. Sokan nem engedhetjük meg magunknak.
Utolsó kommentek